SZLABANY TAAB

SZLABANY TAAB

Szlabany parkingowe są podstawowym elementem  wyposażenie każdego parkingu.

Bariery posiadają szereg parametrów na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu. Istotny jest czas otwarcia bariery jaki deklaruje producent, ponieważ wpływa on bezpośrednio na komfort korzystania z systemu parkingowego. Podobnie jak czas otwarcia równie ważna jest dla nas informacja ile cykli bezawaryjnej pracy gwarantuje nam producent dla danego modelu.  Równie ważną informacją jest czy bariera posiada funkcjonalności typu autorewers oraz jest wyposażenie w programowalny panel sterujący. Jeśli decydujemy się na zakup danego szlabanu powinniśmy również zwrócić uwagę czy dana jednostka jest przystosowana do obciążeń jakim będzie poddawana.

Parametry szlabanu mają niekwestionowany i bezpośredni wpływ na jego cenę. System parkingowy wyposażony w odpowiednio dobrane szlabany jest gwarancją stabilnej i sprawnej pracy parkingu.

RODZAJE SZLABANÓW

 • Szlabany elektromechaniczne

  Tego typu szlabany charakteryzują się tym, że oddziaływanie napędu z silnika elektrycznego na ramię szlabanu przenoszone jest za pomocą przekładni mechanicznej. Jednocześnie za pomocą centrali sterującej mamy możliwość regulowania siły i szybkości pracy jednostki centralnej. W tym przypadku możemy być pewni, że szlaban tego typu będzie precyzyjnym urządzeniem. Najwyższe modele maja gwarancję producenta na poprawne wykonanie do 10 milionów cykli.

 • Szlabany elektrohydrauliczne

  W przeciwieństwie do szlabanu elektromechanicznego bariera unosi się i opuszcza za pomocą siłownika hydraulicznego napędzanego za pomocą pompy z olejem. W tym przypadku podstawowym elementem mechanicznym szlabanu jest silnik elektryczny oraz siłownik hydrauliczny.

WYPOSAŻENIE SZLABANÓW

W zależności od modelu urządzenia mogą się znacząco różnić pod względem możliwości i wyposażenia. Poniżej przedstawiamy przykładową funkcjonalność.

  • Autorewers czyli automatyczne zatrzymanie się bariery i odwrócenie ruchu w przypadku napotkania przeszkody
  • Centrala sterująca
  • Czujnik wyłamania bariery
  • Zintegrowany radioodbiornik radiowy. W zależności od modelu radia może obsługiwać od kilkudziesięciu do kilku tysięcy pilotów
  • Funkcja zamknięcia bariery po określonym czasie od przejazdu auta
  • Możliwość regulacji siły docisku ramienia – pozwala zaprogramować siłę z jaką ramię szlabanu będzie naciskało na przeszkodę zanim zadziała funkcja autorewersu
  • Moduł pamięci zdarzeń typu otwarcie i zamknięcie

Częstym uzupełnieniem szlabanu jest montowana pod barierą kolczatka parkingowa. W zależności od potrzeby obiektu kolczatka występuje w wersji naziemnej lub podziemnej. Jednocześnie może być bezpośrednio sprzężona ze szlabanem lub bezwładnościowa.

PARAMETRY TECHNICZNE

 • Szybkość otwarcia bariery

  Szybkość podnoszenia oraz opuszczania ramienia jest jednym z podstawowych parametrów szlabanu. Dostępne na rynku szlabany mają czas otwarcia w granicach od 0,6 do ponad 10 sekund.  Czas otwarcia jest zależny od długości ramienia i wydłuża się wraz z jego długością. Z tego powodu błędnie dobrana prędkość szlabanu powoduje brak kontroli nad pojazdami które mogą wyjeżdżać z parkingu bez uiszczenia opłaty. System parkingowy wyposażony anteny dalekiego zasięgu UHF, oraz szybkie szlabany o czasie otwarcia ok 1 sekundy, zapewni nam komfortowe korzystanie z parkingu. Zastosowanie szlabanów o takich parametrach zapewnia możliwość korzystania z parkingu bez konieczności fizycznego zatrzymywania pojazdu przed wjazdem\wyjazdem z terenu parkingu. Antena UHF dalekiego zasięgu odczytuje kartę abonamentową już z przykładowej odległości 10 metrów. Jeśli więc zastosujemy odpowiednio szybki szlaban, to czas jaki będziemy potrzebowali żeby pokonać odległość od anteny UHF do wyjazdu, pokryje się z czasem otwarcia bariery. Dzięki temu możemy praktycznie bez zatrzymywania pojazdu opuścić teren parkingu.

 • Ilość cykli otwarcia

  Szacowana przez producenta trwałość szlabanu. Przekłada się na jego czas pracy na parkingu.
  Różnice są zasadnicze, od kilkuset tysięcy do kilku milionów cykli. Obecnie coraz częściej możemy spotkać w korzystnej cenie bariery o trwałości 2 000 000 lub nawet 5 000 000 cykli. Jako jeden cykl liczy się otwarcie i zamknięcie szlabanu. Najbardziej zaawansowane rogatki są przystosowane do wykonania nawet 10 000 000 cykli.

 • Sprawność szlabanu

  Jest to bezpieczna dla podzespołów szlabanu ilość cykli otwarcia oraz zamknięcia bariery w danym okresie czasu. Ilość cykli wskazuje nam producent szlabanu.

Szybkie szlabany o wysokiej sprawności stosujemy wtedy, kiedy mamy zamiar docelowo wyposażyć nasz parking w moduły szybkiego przejazdu dla Klientów abonamentowych. Mogą to być np. anteny RFID dalekiego zasięgu lub kamery rozpoznające numery rejestracyjne. Na rynku dostępne są również moduły sterujące, które umożliwiają nam otwieranie szlabanu z poziomu telefonu komórkowego. Jeśli zastosujemy takie tego typu rozwiązanie to w trakcie wyjazdu wybieramy odpowiedni numer który jest przypisany do sterownika bariery. W ten sposób szlaban otrzymuje odpowiedni sygnał ze sterownika, co z kolei powoduje otwarcie bariery.
Reasumując, tylko odpowiednio dobrane szlabany zapewnią nam komfortowe korzystanie z parkingu.

KOMPLEKSOWA OFERTA – KOSZTY TYLKO UZASADNIONE

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, oraz szerokiej ofercie sprzętowej nasza firma przygotuje dla Państwa indywidualną ofertę cenową, bez generowania zbędnych kosztów. Zapewniamy konsultacje na terenie całej Polski.
Szlabany i systemy parkingowe Kraków, Warszawa, Siedlce, Głogów, Lublin, Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Suwałki, Zielona Góra, Pruszków, Mysłowice, Grudziądz, Inowrocław, Opole, Tarnowskie Góry, Nowy Sącz, Rybnik, Tychy, Białystok, Bydgoszcz, Gdynia, Toruń, Kielce, Gniezno, Leszno, Zabrze, Częstochowa, Jelenia Góra, Gliwice, Łomża, Elbląg, Żory, Chorzów, Chełm, Koszalin, Ostrów Wielkopolski, Piła, Ruda Śląska, Mielec, Sosnowiec, Płock, Tarnów, Zamość, Poznań, Bytom, Przemyśl, Stargard, Siemianowice Śląskie, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Świdnica, Jaworzno, Ełk, Kalisz, Radom, Słupsk, Gdańsk, Lubin, Dąbrowa Górnicza, Wrocław, Pabianice, Stalowa Wola, Ostrowiec Świętokrzyski, Olsztyn, Łódź, Konin, Kędzierzyn-Koźle, Legnica, Wałbrzych, Szczecin, Katowice, Tczew, Jastrzębie-Zdrój, Piotrków Trybunalski, Włocławek, Rzeszów.

Sprzedaż i montaż szlabanów, parkometrów i automatycznych systemów parkingowych w konkurencyjnej cenie.